Friday, Nov 24 2017

The HorrorHound Film Fest is committed to spotlighting the best in new independent horror from around the world. Below is a list of our past events. Below is a complete list of our past events with the winners.

Automation Transfusion
The Beach Party at the Threshold of Hell
Beware the Moon: Sneak Peek
Black Sheep
Cannibal Flesh Riot
Five Across the Eyes
The Lost
Pop Skull
The Shark is Still Working
Sympathy
99 Pieces
Babysitter Wanted
Beware the Moon
The Chair
The Girl Next Door
Hatchet *Uncut
In the Wall
Lake Placid 2
Murder Party
S&man
Small Town Folk
Steel Trap
The Zombie Diaries
Brutal Massacre
Inside
Jack Brooks: Monster Slayer
Murder Party
Sick Girl
Shrooms
Timecrimes
The Vanguard
Beware the Moon
It's My Party and I'll Die if I want To
The Machine Girl
Mother of Tears
The Redsin Tower
S&Man
Wicked Lake
Dance of the Dead
It's My Party
Joy Ride 2
Let the Right One In
Murder Loves Killers Too
Rec.
Shiver
Alien Tresspass
Blood River
Dark Night of the Scarecrow *Remastered
Halloween: The Happy Haunting of America
Martyrs
Mum and Dad
Plague Town
Quench
Shuttle
Bad Biology
Black Waters of Echo's Pond
Drive-In Horror Show
Girl Number Three
Late Fee
Legion of Terror
Melvin
Sculpture
Shellter
The Aurora Monsters
Girl Number Three
Every Other Day is Halloween
Nightbreed: The Director's Cut
Parasomnia
Smash Cut
Vindication
Virginia Creepers
Short Attention Span Film Fest
Werewolf Trouble
Death in Charge
Carved
Gargalese: The Tickle Monster
Night of the Hell Hamsters
The Eater Bunny
Sink Repair
Séance (Czech)
Infinite Santa 8000
The Collector
Eel Girl
Thirsty
Caution Sign
Contact
METH
United Monster Talent Agency
Spike
Hypochondriac
Maniac
Come
Robo Geisha
The Un-Movie
Attackazoids
A Dark and Lonely Knife
Survivors
Sinic Hole
Of Darkness
The Ugly File
Loving Dead
Tooth Fairy
Family Portraits
Slices of Life (feature)
Lethal Obsession
Cyrus: Mind of a Serial Killer
Horror Host Tribute to Vampira
Abstentia
Frankenstein Syndrome
Without Warning
A Wish for the Dead
Tucker & Dale vs. Evil
The Collective
Raymond Did It
The Sleeper
Down the Road
Cold Sweat
Chillerama
Puppet Monster Massacre
Machete Maidens Unleashed
The Collapsed
Nailbiter
Monster Brawl (Midnight Monster Movie)
Death Stop Holocaust
The Rage
Major Awards
Best Director (feature): Scott Schirmer (Found.)
Best Director (short): Daniel DelPurgatorio (Other)
Best Screenplay: Other
Best Actor: Ethan Philbeck (Found.)
Best Actress: Anne Postell (Divination)
Best Cinematography: Nailbiter
Best Editing: Dead Weight
Best SFX: Bad Moon Rising
Best Score: Other


Minor Awards
Best Gore: Other
Best Creature: Nailbiter
WTF Award: Pervula
Best Villain: Doll Boy
Best Body Count: Dear God No!



Shorts
Teddy
Babysitting (France)
Burn
Pervula
Bad Moon Rising (Australia)
An Evening with My Comatose Mother
Nursery Crimes (UK)
Divination
Other
Dark Vessel
Vadim
A Fly in the Room
Doll Boy

Features
Nailbiter
Dead Weight
Caesar & Otto's Deadly Xmas
Dear God No! (Midnight Monster Movie)
The Awakened
It's in the Blood
The Wicked
Found.
Best Feature – Detention of the Dead
Best Short – Shooter Jennings’ The Other Life
Best Director - Patricio Valladares (Hidden in the Woods)
Best Cinematography – The Profane Exhibit
Best SFX – The Profane Exhibit



Shorts
8 (Spain)
Get Off My Porch
Chance in Hell
Refugio (Spain)
Split the Check
Him Indoors (UK)
Time’s Up Eve
Shooter Jennings’ The Other Life
Eaglewalk
Axeman at Cutter’s Creek
Features
Hidden in the Woods (Chilé)
Antiviral
Profane Exhibit (excerps)
The Black Dahlia Haunting
Maniac
Evil Dead (Midnight Monster Movie)
Detention of the Dead
Gut
Manborg
Sightseers
Found.
Dario Argento’s Dracula (Italy)
MSTK3: The Motion Picture Odyssey
Plus One
Return of the Killer Shrews
Best Feature – Wrath of Crows
Best Short – ‘Til Death
Best Director – Jeremiah Kipp (The Days God Slept)
Best Actor – Allan Kayser (House of the Witchdoctor)
Best Actress – Susan Adriensen (In Fear Of: Scotomaphobia)
Best SFX – Play Me



Shorts
Dark Magic
Counterparts
In Fear Of: Scotomaphobia
Play me
It’s Only Death
Call Girl
Service
Pity
Baggage
In Fear Of: Agoraphobia
‘Til Death
The Days God Slept
The Hourglass Figure
In Fear Of: Merinthophobia

Features
Hi 8
Wrath of the Crows
Time to Kill
Return to Nuke ‘Em High: Vol. 1 (Midnight Monster Movie)
Fantasm
A Wish for the Dead
Doc of the Dead
Patrick
House of the Witchdoctor
Blood Glacier
Trick ‘r Treat, Fritz
Best Feature – Hanover House
Best Short – Snake with a Human Tail
Best Director – Corey Norman (Hanover House)
Best Actor – D.C. Douglas (Apocalypse Kiss)
Best Actress – Carmela Hayslett Grillo (Apocalypse Kiss)
Best SFX – Call Girl

Shorts
Snake with a Human Tail
Unwelcome
Atlanta Zombie Apocalypse
From the Darkness Theater
Envy the Vultures
Greetings Equinox
I Owe You
Features
Hanover House
Apocalypse Kiss
Call Girl of Cthulhu (Midnight Monster Movie)
Son of Ghostman
Cold in July
Trick 'r Treat, Fritz
Witching and Bitching (Spain)
Time to Kill
Black Roses
Best Feature – Old 37
Best Short – Painkiller
Best Director – Joe Stauffer (Pieces of Talent)
Best Actor – Chad Conley (The Other Side)
Best Actress – Ellie Church (Headless)
Best SFX – Headless

Shorts
Victim
Dark
Minions
Tickle
The Psychopaths
Howl of a Good Time
A Way Out
He Took His Skin Off for Me (UK)
Painkiller
Isabelle
Dystopia Street (UK)
Bernice The Caretakers

Features
The Caretakers
Dark Star (UK)
Pieces of Talent
ReAnimator (Fritz)
Headless
Killing Poe
The Babadook (Australia)
The Other Side
Blood Sucking Bastards
Old 37
Holocaust Cannibal
Back Country
Wyrmwood (Australia)
Night Terrors
Best Feature – The Funhouse Massacre
Best Short – Suffer the Children
Best Director – Dan DelPurgatorio (Body(s)!)
Best Actor – Lance Hendriksen (Lake Eerie)
Best Actress – Anne Bobby (Suffer the Little Children)
Best SFX – Robert Kurtzman (The Funhouse Massacre)

Shorts
Massacre
Confessions of Fred Krueger
Progeny
Sabbat (Spain)
Suffer the Little Children
Body(s)!
Mr. Dentonn (Spain)
The Eve (Italy)
Keys Disease
Proof
Don’t Despair

Features
LA Slasher
Turbo Kid
Volumes of Blood
Lake Eerie
Valley of the Sasquatch (Midnight Monster Movie)
A Nightmare on Elm Street, Fritz
Old 37
Run
Devil Dogs of Kilo Company
The Funhouse Massacre
I Am Alone
Tales of Halloween
Night of the Living Dead: Darkest Dawn
Paranormal Halloween
Chopping Block
Best Feature – KILD TV
Best Short – NSFW
Best Director – Stuart Brennan (Plan Z)
Best Actor – D.C. Douglass (KILD TV)
Best Actress – Nicolette le Faye (Pig Pen)
Best SFX – Pig Pen

Shorts
Don’t Go into the Lake
Bitch, Popcorn & Blood (France)
Do Not Disturb (UK)
Greg the Grouchy Gremlin
NSFW (UK)
Agravoy (UK)
Green is the Colour
29 Days Crossed (UK)
Pillow Fright
Awakening (India)
In the Ruins (Germany)
Lapse
Howell (UK)
Time to Eat
Stikme (Canada)
Hunting (Iran)

Features
Hanover House
Harvest Lake
Frankenstein Created Bikers (extd scene) (Midnight Monster Movie)
Plan Z (UK)
Sleepwakers, Fritz
KILD TV
Pig Pen
Pandemic
Best Feature – Aaron’s Blood
Best Short – Happy Birthday, Brenda
Best Director – Tommy Stoval (Aaron’s Blood)
Best Actor – Joe Paradano (Pretty Fine Things)
Best Actress – Lynn Lowry (Trinity)
Best SFX – Night of Something Strange

Shorts
Chasing Jenny
Happy Birthday, Brenda
The Exorcist (FOX TV), Pilot Episode
The Clearing
Kookie
The Sunken Convent (Denmark)
Cuckold Picasso
Mastermind
Born Again
The Stylist
Death Metal
Still (UK)
Mexican Flamenco (Mexico)
Kitchen (France)
I.V. League
The Peripheral
Salem Occultist
Darkness Falls

Features
Aaron’s Blood
Fun with Hackley
Parasites
Plank Face
Night of Something Strange (Midnight Monster Movie)
Plan Z (UK)
All I Need
Fright Night, Fritz
Yoga Hosers
Peelers (Canada)
Dear God No!
Frankenstein Created Bikers
Trinity
Pretty Fine Things
Lace Crater
Best Feature – Who’s Watching Oliver
Best Short – A Father’s Day
Best Director – Zoe Kavanagh (Demon Hunter)
Best Actor – Luka Hassel (Into the Dark)
Best Actress – Caitrin Stewart (Connie)
Best SFX – A Father’s Day

Shorts
Caravan (Australia)
2AM (Australia)
Red Maze
Your Date is Here
Mother’s Milk
Willow Falls
Silent Ring
Monsters
Into the Dark
Remnants
Nirwana Blossom (Germany)
White Drift
Him Indoors (UK)
Hidden Daylight
Vessel
The Call of Charlie
Connie (UK)
Leatherface in Love
2% Evil
Like (Italy)
Fils (Luxembourg)
Suffer (Canada)
A Father’s Day (UK)
Skinny Days – It’s Alright Now (Norway)
REM (New Zealand)
The Rat’s Dilemma (Israel)
Balloon (Russia)
Insania
Shell (Germany)
Unto Death (UK)
The Contractor
It Wants to be Born (Canada)
Loop
The House on the Outskirts (Ukraine)

Features
Family Possessions
Slasher.com
Animal Among Us
A Dark Song
Demon Hunter (Ireland) – Midnight Monster Movie
The Wicked One
The Blackcoat’s Daughter
The Monster Squad – Fritz the Nite Owl
Who’s Watching Oliver (Thailand)
The Devil’s Candy
Boggy Creek Monster
The Big F